Makaleler

Sağlıklı Yaşlanma: İyi bir hafıza için öneriler

Sağlıklı yaşlanma: Hafıza ve zihinsel fonksiyonlarınızı geliştirmek için öneriler:
Beyninizi aktif tutmanız uzun dönemde bilişsel fonksiyonlarınızı korumanızı sağlar ve hafıza sorunları yaşamanızı önler. Beyninizi güçlendirmek için ne kadar özen gösterirseniz, o kadar yarar görürsünüz.
1-Beyninizi çalıştırın. Farklı pişirme tekniklerini öğrenin, farklı oyunlar bulun ve oynayın, bulmaca çözüyorsanız daha zor olanlarını deneyin. Puzzle yapın. Satranç öğrenin ve oynayın. İsimleri, alışveriş listesini, telefon numaralarını ezberleyin. Yeni şarkılar ve şiirler öğrenin. Toplama ve çıkarma işlemlerini aklınızdan yapın. Kendinize yeni görevler verin. Markete farklı bir yoldan gidin. Bu şekilde beyin canlılığını korur ve yeni beyin bağlantıları oluşmasınız sağlarsınız.
2-Dominant olmayan elinizi kullanın. Sol elinizle(solaklar için sağ el) yemek yiyin, dişlerinizi fırçalayın, saçınızı tarayın. Mousu diğer elinizle kullanın. Saatinizi diğer kolunuza takın. Diğer elinizle yazı yazmaya çalışın. Bu şekilde beyninizin diğer yarısında kanlanma artar. Beyninizde yeni bağlantılar oluşur. Fiziksel dengelenme sağlanır.
3-Parmaklarınızı daha çok kullanın. Çünkü parmaklar beyinden idare eden merkez beyinde fazla bir yer kaplanmaktadır. Elinize bir kalem alın ve parmaklarınız arasında kalemi düşürmeden hareket ettirin. Parmaklarınızı birbinin üstüne koymaya çalışın. Örgü örün, tığ işi  yapın, tell, bir çalgı ya da piyano çalmayı öğrenin. Parmaklarınızı kullanabileceğiniz el işleri yapın.
4-Tamamen farklı yeni bir şey öğrenin. Bilgisayar programlarını kullanmayı öğrenin, fotoğraf çekin, bir albüm yapın ve dijital fotoğraflarınızı düzenleyin. Yeni bir dil öğrenin. İlgilendiğiniz konularda dersler alın. Müzik enstrumanı çalmayı öğrenin. Gönüllü olarak derneklerde ve kurumlarda görevler alın. Bu şekilde yeni kişlerle tanışabilirsiniz ve sosyal ilişkilerinizi canlandırabilirsiniz. Sosyal ilişkilerin canlı olması beyin için önemli bir uyarıcıdır.
5-Günde yarım saatten fazla fiziksel aktivite yapın. Beyne giden kan akımı artar. Tüm vücut fizisel aktiviteye katıldığı için beynin tüm bölgelerinde canlanma ve yeni bağlantılar oluşur.

Makaleler

Makale Eklenmemiş.

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz