Siğiller

Siğiller vücudun her yerinde görülebilir. Human Papilloma Virus (HPV) adlı virüs tarafından oluşturulan deriden kabarık, sert deri lezyonlarıdır. Daha çok çocuk ve gençlerde görülür. Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde de görülebilir.
Genellikle insandan insana geçer. Direk temas yoluyla bulaşabileceği gibi, kullanılan eşyalardan da (havlu, jilet, tırnak makası, tarak vb) bulaşabilir. Virüse maruz kalan her insanda bu lezyonlar görülmez. Bazı insanlar daha duyarlıdır. Kişi kendi kendine vücudunun farklı yerlerine de bulaştırabilir. Bu dedenle eller ağza alınmamalıdır. Siğile dokunulduğunda eller yıkanmalıdır.
Tedavi:
Siğiller kendi haline bırakıldığında genellikle 2 yıl içinde kendi kendine geçer. Fakat kozmetik nedenlerle, yayılmasını önlemek amacıyla veya rahatsız edici olduklarından çoğu kez tedavi edilirler.

Evde uygulanabilecek yöntemler:
1.Salisilik asit yöntemi: Salisilik asit içeren bir krem, solüsyon ve plasterler kullanılabilir. Ya da evde bulunan aspirin tablet bir miktar suyla ezilerek siğilin üzerine uygulanır.Sabah ve akşam uygulama yapmak gerekir.Siğil tamamen geçene kadar uygulama yapılmalıdır.Tam tedavi edilemezse siğil tekrar çıkar.Her uygulamadan önce törpü ya da poza taşı ile siğil traşlanı
2.Bant yöntemi: Evde kullandığınız hava geçirmez bir bant siğil üzerine yapıştırılır.6 gün süresince bant bu bölgede bırakılır. Daha sonra bant açılır. Yaklaşık 20 dakika su içinde bekletilir ve ponza taşı ile siğil temizlenir. Siğil tam iyileşinceye kadar 6 günlük uygulamalarla 2 ay tedaviye devam edilir. Bantla kapatılmadan siğili kapatacak kadar bir pamuk elma sirkesi ile ıslatılarak siğilin üzerine konabilir. Eğer bandın yapıştığı alanda  ciddi allerji  gelişirse işleme devam edilmemelidir.Bant uygulanmadan önce etkiyi artırma için salisilik asit uygulaması yapılabilir.
3.Aldara krem: Daha çok genital siğillerin tedavisinde tercih edilir.Pahalı bir yöntemdir.

Doktor tarafından uygulanan yöntemler:
1.Dondurma yöntemi: Bu yöntemde siğil üzerine çok düşük sıcaklıkta sıvı nitrojen uygulanır. Ağrısı azdır ve tedavi sonrası iz kalma riski azdır. Uygulaması kolaydır. Fakat lezyonların tamamen ortadan kalkması için birkaç uygulama gerekli olabilir.
2.Yakma yöntemi: Elektrokoter yardımıyla yapılır. Ağrılı bir yöntemdir. İz kalma riski daha fazladır.
3.Kimyasal temizleme: Canthacur-PS ya da podofilin uygulaması en sıktır. Doktor tarafından uygulanır. Her iki yöntemde de bir hafta sonra siğil doktor tarafından temizlenir.
4.Lazer tedavisi: Bazı merkezlerde kullanılmaktadır.


 

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz