Makaleler

Sindirim Sistemi Kanamaları-Mide Kanaması-Kanlı Kusma-Dışkıda Kanama

Sindirim sistemi kanamaları sindirim sistemindeki bir bozukluğun göstergesidir. Genellikle dışkıda kanama ya da kanlı kusma şeklindedir. Fakat hemen her zaman görülemeyebilir. Sindirim sistemi kanamaları hafif derecede olabileceği gibi yaşamı tehdit edecek boyutta yoğun kanama şeklinde de olabilir. Kanamanın sebebini bulmak her zaman kolay olmayabilir. Fakat ileri görüntüleme teknikleri ile kanamanın yeri tespit edilebilir ve çoğunlukla mikro cerrahi yöntemlerle tedavi edilir.

En sık görülen sindirim sistemi kanaması nedenleri şunlardır:
1-Peptik ülserler
2-Enflamatuar bağırsak hastalıkları(Ülseratif kolit, kron hastalığı)
3-Divertikülozis
4-Hemoroid(basur)
5-Kolon polipleri
6-Rektal prolapsus
7-Sindirim sistemi kan damarlarındaki anormallikler
8-Kanserli tümörler

Sindirim sistemi kanamaları taze kan kusma, kahve telvesi gibi koyu dışkılama(melena) şeklinde kanamalar olabilir. Sindirim sistemi kanamaları bazen çok az olduğu için fark edilmeyebilir. Bu durumda kırmızı kan hücrelerinin azalmasına bağlı olarak anemi(kansızlık) nedeni olabilir. Özellikle ince bağırsaklarda olan kanamalarda kanama alanı bulunamayabilir.
Hastalarda kahve telvesi şeklinde kusma, katran rengi dışkılama(melena) görülebilir. Vişneçürüğü renginde kanama alt sindirim sisteminden ya da üst sindirim sistemindeki fazla kanamadan kaynaklanabilir. Halsizlik, nefes daralması, soluk görünüm, karın ağrısı sıktır.
Tanı:
Üst gastrointestinal sistemin(gastroskopi) ve alt gastrointestinal sistemin(kolonoskopi) taramaları yapılır.
ERCP (Endoskopik retrograd kolanjiopankreatografi) ile karaciğer, safra kesesi ve pankreas değerlendirilebilir.
Eğer ciddi kanama varsa ve görüntüleme yöntemleri ile kanama alanı saptanamıyorsa cerrahi olarak kanamanın bulunması gerekebilir.
Tedavi:
Acil kanamalarda öncelikle hastanın hayati fonksiyonları düzeltilmelidir. Tansiyon düşüklüğü damardan verilecek sıvı tedavisi ile kansızlık ise kan verilerek düzeltilmelidir.
Hastanın durumu stabil olduktan sonra kanama alanı tespit edilerek kanama durdurulur.
Endoskopik termal cihazlarla kan damarlarındaki ve dokulardaki anormallikler yakılır.
Endoskopik klip uygulama, bant ligasyonu, krioterapi, anjiyografik embolizasyon vb. teknikler kullanılarak kanama tedavi edilir.

Makaleler

Makale Eklenmemiş.

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz