Sırt Ağrısı

Sırt ağrısı çoğunlukla sırt kaslarının duruş bozukluğundan kaynaklanır. Özellikle iş gereği uzun süre masa başında oturan kişilerde sırt kaslarında zamanla ağrı ortaya çıkar.
Zorlanma, ağır yük kaldırma nedeniyle de ağrı oluşabilir.
Özellikle kemik erimesinde (Osteoporoz) omurlarda küçük, fark edilmeyen kırıklar oluşur. Bu da  kronik sırt ağrısı yapabilir.Bu hastalarda boy kısalması vardır.
Omur aralarında bulunan disklerin yıpranmasına bağlı olarak da ağrı görülebilir (Osteoartrit).
Doğuştan veya sonradan omurga eğriliği olan kişilerde uzun dönemde sırt ağrısı ortaya çıkabilir.
Sırt ağrılarından korunmada en önemli adım, sırtta esnekliği ve kas gücünü artıran egzersizlerin düzenli olarak yapılmasıdır. Bunun yanında otururken ve ayakta dururken sırt kamburlaştırılmamalıdır. Kulak, omuzlar, kalçalar ve dizler aynı hizada olmalıdır.

Tedavi:
-Her şeyden önce duruş bozuklukları düzeltilmelidir.
-Dinlenmek önemlidir. Fakat tamamen yatak istirahati yapmak önerilmez. Vücut kaslarının çalışabilmesi için sırtı zorlamayacak tarzda günlük aktivitelerin yapılması önerilir.
-Sıcak uygulama veya soğuk uygulama yapılabilir. Ağrı oluşumunun hemen ardından soğuk uygulama yapılması daha etkilidir. Daha sonra sıcak uygulama kaslarda rahatlama sağlar.
-Düzenli, günlük masaj yapılması sırt ağrılarının tedavisinde çok etkilidir.
-Akut ağrının olduğu dönemlerde, ağrı ve iltihabı azaltmada NSAID  ilaçları (ibuprofen, naproxen vb) veya parasetamol tarzı ağrı kesiciler kullanılabilir.

Eğer geçmeyen bir sırt ağrısı varsa mutlaka bir doktora gitmek gerekir.
 

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz