Şistozomiyaz (Bilhariyazis) Enfestasyonu

Etken
En önemlileri Schistosoma mansoni, S. japonicum ve S. Haematobium'dur.
Bulaşma Yolu
Enfeksiyon salyangozların içinde gelişen, schistosom'ların larval formlarını (cercariae) içeren tatlı sularda meydana gelir. Serbestçe yüzen larvalar, suda yüzen veya su ile uğraşan kişilerin cildine nüfus eder. Salyangozlar insan idrarı ve dışkılarındaki yumurtaların dışarıya atılması sonucu enfekte olurlar.
Hastalığın Seyri
Yetişkin kurtların, konağın toplardamarlarında (özellikle bağırsak) yıllarca yaşadığı ve yumurta ürettiği kronik koşullardır. Bu yumurtalar toplandığı organlara zarar verir. Belirtileri hedef olan başlıca organlara bağlı olarak değişir. Farklı türler genellikle farklı organları etkilerler. Örneğin, S, mansoni ve S, japonicum karaciğer ve bağırsak belirtilerine ve S. haematobum da idrar yolu bozukluklarına neden olur. Kuş ve diğer hayvanlardaki bazı schistosom türlerinin larvaları insan cildine nüfuz eder ve sınırlı bir cilt iltihabına neden olur: "yüzücü kaşıntısı". Bu larvalar insanlarda gelişemez.
Coğrafi Dağılım
S. mansoni; bir çok Sahra altı Afrika ülkesinde, Arabistan Yarımadasında, Brezilya'da, Surinam'da ve Venezuela'da görülür. S. japonicum'a; Çin'de Endonezya'nın bir kısmında ve Filipinlerde rastlanır. S. Haematobium ise Sahra altı Afrika'da ve Akdeniz'in doğu bölgelerinde görülür.
Yolcular için Risk
Yerel salgınların görüldüğü yerlerde tatlı suda yüzen veya suda oynayan kişiler risk altındadır.
Aşı
Mevcut değildir.
Önlemler
Vakaların sık görüldüğü yerlerdeki sularda yüzmekten veya suyla oynamaktan kaçınılmalıdır. Eğer kaza sonucu maruz kalınmışsa, cilt iyice kurulanmalıdır, böylece cercariae'nin vücuda temas etmesi azaltılmış olur. Cercarae içermesi muhtemel olan sular içilmemeli veya yıkama işinde kullanılmamalıdır. Suyun Cercaria'dan temizlenmesi amacı ile kağıt filtresi, klor veya iyot kullanılabilir.

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz