Su Çiçeği (Varicella)

Günümüzde aşılanma programı sayesinde suçiçeği vakaları ve hastaneye yatış oranları oldukça azalmıştır.Bağışıklık oluşmamış kişilerde oldukça bulaşıcıdır. Genelde hafif seyreden bir hastalıktır. Bazen oldukça ciddi bir hastalık tablosu oluşturabilir. Fakat kimin ciddi hastalık geçireceğini önceden bilmek imkansızdır.

Yüzde, saçlı deride, göğüs ve sırtta sulu kırmızı yaralar, ateş, karın ağrısı, kuru öksürük, başağrısı sıktır.

Su çiçeğinin üç fazı vardır:
1-Kabarık, kırmızı papüler döküntüler birkaç gün sürer.
2- Sıvı dolu kabarcıkalar(Papüler döküntülerde oluşur), açılmadan önce bir gün sürer.
3- Kabarcıkların açılmasıyla oluşan kabuklu yaralar birkaç günde iyileşir.

Birkaç gün yeni kabarcıklar oluşur. Bu bedenle döküntüler üç fazda görülebilir. Döküntüler başlamadan 48 saat önce ve başladıktan sonra tüm yaralar kabuklanıncaya kadar bulaştırıcılık vardır.
Suçiçeği Varicella Zoster virüsü tarafından oluşturulan oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Bulaşma direk sulu yaralara dokunmakla ya da öksürme ve hapşırma sırasında havaya yayılan damlacıklar yoluyla olur. Aşılanmamış ve daha önce enfeksiyon geçirmemiş kişiler en fazla risk altındadır.
Aşı yapılan ya da enfeksiyon geçiren gebelerin bebeklerinde, kortikosteroid kullanan hastalarda(mesela astım hastaları), egzeması olan kişilerde, bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde daha ağır komplikasyonlar görülebilir. Bazen suçiçeği yaralarının üzerinde ikincil bir bakteriyel enfeksiyon gelişebilir. Bu durumda döküntüler kızarır ve daha büyük ve ağrılı olurlar. Bazen zatüre ve nadiren ensefalit görülebilir. Gözlerde kızarıklık ve enfeksiyon belirtileri varsa, ateş >39 derece ise, bilinç kaybı, öksürükte artış, ense sertliği, nefes darlığı, çarpıntı, döküntülerde ısı artışı ve ağrı olursa olası komplikasyonlar açısından dikkatli olmak gerekir.

Suçiçeği ve Zona
Suçiçeği geçiren herkes ileri yaşlarda zona enfeksiyonu geçirebilir. Suçiçeği virüsü sinir hücrelerinde yerleşir ve yıllar sonra belli bir sinir boyunca tekrar aktifleşir ve ağrılı kısa süreli kabarcıklar oluşturur. İleri yaşlarda ve bağışıklık sistemi zayıf olanlarda sıktır. Döküntü geçtikten sonra bile ağrı kalabilir. Ciddi derecede ağrı yapabilir. 60yaş sonrasında, geçmişte suçiçeği geçiren kişilere aşı önerilebilir.

Gebelik ve Suçiçeği:
Erken gebelikte düşük doğum ağırlığı, uzuv deformiteleri ve diğer doğum defektleriyle ilgilidir. Eğer gebe doğumdan hemen önce enfeksiyon geçirirse, bebekte yaşamı tehdit eden enfeksiyon oluşabilir. Eğer bağışıklığınız yoksa ve gebelik düşünüyorsanız olası riskler hakkında doktorunuzla görüşmelisiniz.

Tedavi:
Sağlıklı çocuklarda ek bir tedaviye gerek yoktur. Kaşıntı için antihistaminik verilebilir. Hastalık kendi seyrini tamamlar.
Eğer çocuk yüksek riskli grupta ise asiklovir(Zovirax) ve serum immunoglobulin verilebilir. Bu ilaçlar hastalığın şiddetini yavaşlatır. Bu tedaviler döküntüden sonra ilk 24 saatte uygulanmalıdır. Valasiklovir, Famsiklovir yetişkinlerde kullanılabilecek ilaçlardır. Bazen temastan sonra suçiçeği aşısı yapılır. Bu uygulama hastalığı önleyebilir veya seyrini hafifletebilir.
Deri enfeksiyonu ve zatüre antibiyotiklerle tedavi edilir. Ensefalit ise antiviral ilaçlarla tedavi edilir. Hastanede yatarak tedavi gerekebilir.
Suçiçeği geçiren yetişkin ve çocuklara asla aspirin verilmemelidir. Ciddi komplikasyon (Reye sendromu) görülebilir.
Yaralar kaşınmamalıdır. Çocuğun tırnakları kısa tutulmalıdır. Karbonatlı suyla kaşıntılı lezyonlara pansuman yapılabilir. Kalamin losyon uygulanabilir. Asetaminofen tarzı ateş düşürücü ve ağrı kesici verilebilir.

Aşılanma:
Aşılanma ile %90 çocukta korunma sağlanır. Aşılanma ile tam koruma sağlanamazsa hastalığın şiddeti azalır.
Suçiçeği aşısı 12-15.aylar arasında 1.doz,4-6 yaşlar arasında ikinci doz yapılır.
Hiç aşılanmamış genç çocuklar 7-12 yaş arası bir doz, en geç üç ay sonra ikinci doz aşı yaptırmalıdırlar. 13yaş üstündeki aşılanmamış çocuklara en az bir ay arayla iki doz aşı yapılmalıdır.
Yetişkinlerde kan testi yapılarak bağışıklanma kontrol edilir. Eğer bağışıklık oluşmamışsa 1-2 ay rayla iki doz aşı yapılır. Özellikle sağlık çalışanları, öğretmenler, çocuk bakımı işiyle uğraşanlar, uluslararası seyahat edenler, askeri personel, doğurganlık yaşındaki kadınlar aşılanmalıdır. Su çiçeği aşısı yaptıran genç kadınlar aşıdan sonra en az bir ay korunmalıdır. Bağışıklık sistemi zayıf olanlarda, gebelerde, neomisin ve jelatin alerjisi olan kişilerde suçiçeği aşısı uygulanmamalıdır.
Suçiçeği aşısı güvenli ve etkindir. Koruyuculuğu oldukça yüksektir. Yan etkileri hafiftir. Aşı yerinde hafif şişlik ve kızarıklık olabilir.

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz