Tetanoz

Tetanoz ciddi bir bakteriyel hastalıktır. Çene ve boyun kaslarında ağrılı kasılmalarla seyreder. Çene kası kilitlenir(Lock-jaw). Yutma güçleşir. Nefes almak zorlaşır. Tüm vücut kasları ufak uyarılarla şiddetli bir şekilde kasılır. Aşılanma uygulanmayan ülkelerde sık görülen bir hastalıktır. Tetanoz tedavi edilebilmektedir, fakat her zaman etkili olmayabilir. Yeterince bağışıklık oluşmayan ya da aşılanmamış yetişkinlerde ölüm oranı en yüksektir(1/5). Düşük aşılanma olan ülkelerde bebekler de risk altındadır.

Tetanoz bakterisi(Clostridium Tetani), toprak, toz ve hayvan dışkısında bulunur. Derin yaraya girerek çoğalır ve sinirleri etkileyen kuvvetli bir toksin(tetanospazmin) üretilir.

Tetanoz için riskli yaralar şunlardır:
1-Piercing,ilaç enjeksiyonu
2-Mermi yaralanmaları
3-Çoklu kırıklar
4-Ezilme tarzı kazalar
5-Kulak enfeksiyonları
6-Diş enfeksiyonları
7-Hayvan ısırmaları
8-Diyabetli hastalarda ayak ülserleri
9-Bebeklerde göbek bağı enfeksiyonu(Eğer anne aşılanmamışsa)

Özellikle derin yaralar, hayvan ısırmaları, kirli yaralar tetanoz enfeksiyonu riskini artırır. Temiz olmayan yaraları açık bırakmanız bakterinin bandaj uygulaması ile içerde kalmasını önler. Yara temizlenir, antibiyotik kullanılır ve tetanoz aşısı yapılır. Eğer daha önce aşılandıysanız bağışıklık sisteminiz hemen antikor üretmeye başlayacaktır.

Yara temizliği bol su, hafif sabunlu su, ya da tuzlu su ile acil şartlarda yapılır. Daha sonra antiseptik solüsyonlarla temizlenir. İnce bir tabaka antibiyotikli krem uygulanır. Eğer yara içinde yabancı cisim kaldıysa ve derin kirli yara varsa mutlaka doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. Eğer tetanoz tanısı konulursa uygun antibiyotikler ve yatıştırıcılarla yoğun bakım şartlarında tedavi edilmelidir.

Hemen hemen tüm tetanoz vakaları hiç aşılanmamış ya da son 10 yılda tetanoz aşısı rapeli yapılmamış kişilerde görülür.

Tetanoz(DPT) aşısı normal aşılanma takvimleri ile yapılmaktadır. Çocuklarda Difteri ve Boğmacaya karşı da bağışıklık sağlar.
DPT aşısı 2.ay,4.ay,6.ay,15-18.ay ve 4-6yaşlar arası uygulanır.
11-12.yaşlarda bir doz daha yapılır. Daha sonra 10yıl arayla tekrar edilir.
Hiç aşılanmamışsanız mutlaka aşılanma programını uygulamanız gerekir.

15-49 yaş doğurganlık çağındaki veya gebe kadınlara yönelik tetanoz aşı takvimi:
Td1 Gebeliğin 5. ayında-ilk karşılaşmada
Td2 Td1'den en az 4 hafta sonra
Td3 Td2'den en az 6 ay sonra
Td4 Td3'den en az 1 yıl sonra veya bir sonraki gebelikte
Td5 Td4'den en az bir yıl sonra veya bir sonraki gebelikte

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz