Tifüs (Bit ile bulaşan salgın tifüs)

Etken
Rickettsia prowazekii.
Bulaşma Yolu
Hastalık; akut tifüslü insanların kanını emerek enfekte olan insan bitinin enfeksiyonu diğer insanlara taşımasıyla bulaşır. Enfekte bit, diğer insanlardan kan emerek beslenirken rickettsia'ları cilt üzerine bırakır. Bu kişiler saçlarını ovalarken, rickettsia'ları ya da bit parçacıklarını bitin ısırdığı yerin içine sokarak enfekte olurlar. Herhangi bir hayvan kaynağı yoktur.
Hastalığın Seyri
Belirtilerin başlangıcı değişkendir ancak daha çok ani başlar ve ilk belirtiler; baş ağrısı, titreme, yüksek ateş, takatsizlik, öksürme ve şiddetli kas ağrısıdır. 5-6 gün sonra, ilk önce vücudun üst bölümünde başlayan ve daha sonra yüz, avuç içi ve ayak tabanı hariç vücudun her yerine sıçrayan maküler cilt kabarıklıkları (koyu benekler) görülür. Özel tedavi uygulanmazsa, vaka ölüm oranı %40'lara kadar çıkabilir. Bitle bulaşan tifüs, salgına neden olan tek rickettsia hastalığıdır.
Coğrafi Dağılım
Tifüs; Afrika'nın ortası ve doğusundaki, Amerika'nın ortası ve güneyindeki ve Asya'daki soğuk bölgelerde (dağlık) görülür. Geçtiğimiz yıllardaki salgınların birçoğu Burundi, Etiyopya ve Ruanda'da olmuştur. Tifüse, aşırı kalabalığın ve kötü hijyen koşullarının hakim olduğu cezaevleri ve mülteci kampları gibi yerlerde rastlanır.
Yolcular için Risk
Yolcuların çoğu için çok düşük risk mevcuttur. Mülteci kamplarında görev alan ve kalabalık ve kötü hijyen koşullarının hakim olduğu diğer uygulamalar içerisinde yer alan insani yardım görevlileri risk altında olabilir.
Aşı
Mevcut değildir.
Önlemler
Bitin vücudu istila etmesini önlemek üzere temizlik yapmak çok önemlidir. Vücut bitini kontrol etmek ve yüksek risk altındaki insanların giysilerinde kullanmak üzere pudra haşarat ilaçları vardır.

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz