Tırnak Mantarı

Tırnak mantarı genellikle ayak tırnaklarında görülür. Bir ya da birkaç tırnağı etkileyebilir. Önce tırnak ucunda bir leke oluşur. Sonrasında mantarın daha derin dokulara yayılması ile tüm tırnakta renk değişimi, kalınlaşma kırılma meydana gelir. Bazen kötü bir koku da hissedilebilir.
Tedavisi uzun süreli ve zahmetli olduğundan erken dönemde, ilk fark edildiğinde ufak bir nokta halindeyken tedavi edilmesi daha uygundur. Tedavi edilmediği takdirde tırnaklarda ömür boyu kalır.
Mantar sporları nemli ortamları sever. Tırnak çevresinde oluşabilecek küçük açıklıklardan tırnak yatağına girer. Ayakların gün boyu kapalı kalması, terleme ve yeterince havalandırılamaması tırnak mantarı için uygun ortam hazırlar. Ayrıca yaşa bağlı olarak tırnaklar yavaş uzar ve kanlanma azalır, bu da mantar enfeksiyonuna zemin hazırlar. Bağışıklık sistemi zayıf olanlarında ve şeker hastalında daha sıktır.
Mantardan korunmak için ortak kullanılan banyo, yüzme havuzu, hamam ve sauna tarzı yerlerde ayaklara terlik giyilmelidir.
Tedavi:
Tırnaklar kısa ve temiz tutulur. Naylon ve sentetik çoraplar giyilmemelidir. Tırnak çevresindeki dokular kesilmemelidir. Oje ve yapay tırnak kullanılmamalıdır. Tırnak mantarı olan tırnağa dokunduktan sonra eller yıkanmalıdır. Tırnaklar günde 15-20 dakika güneşlendirilmelidir.
-Tedavi uzundur. Çünkü tırnak yatağının tamamen temizlenmesi için tırnağın uzamasını beklemek gerekir. Bu da haftalar sürer. Tırnaktan tamamen temizlenmesi 4-6 ayı bulabilir.        
-Ağızdan alınan mantar ilaçları doktorun uygun gördüğü hastalarda uygulanabilir. Bu tedavinin süresi yaklaşık 3 aydır.
-Tırnak üzerine sürülen kremler çok etkili değildir. Ağızdan kullanılan ilaçların etkisini artırmak için kulanılır.
-Tırnak cilası hafif orta dereceli mantar enfeksiyonlarında kullanılır. 7 gün süresince her gün cila sürülür.7 günün sonunda cila temizlenir ve tedaviye aynı şekilde devam edilir. Bir yılın sonunda bazı mantar enfeksiyonları tamamen iyileşir.
-Eğer tırnağın yapısı bozulmuşsa, kalınlaşmışsa,ağrı varsa tırnak çekimi yapılabilir.Bir yılın sonunda yeni bir tırnak çıkar.
-Bir ölçü sirkeye 2 ölçü ılık su konularak hazırlanan karışımda ayaklar 15-20 dakika tutulur. Günlük olarak da uygulanabileceği gibi, eğer ciltte tahriş olursa haftada 2-3 kez de uygulanabilir.
-Vicks VapoRub (merhem tarzı bir ilaç, mentol içerir. Yetişkinlerde burun deliklerinin önüne sürüldüğünde burun açıcı etki yapar. Sırta sürülerek masaj yapıldığında öksürüğü rahatlatır. Eczanelerde reçetesiz olarak satılır). Tırnaklar kısa kesilir. Tırnak yüzeyleri iyice törpülenir, inceltilir. Böylece ilaç daha kolay etki eder. Kullanılan törpüler iyice dezenfekte edilmeli ya da tek kullanımlık törpüler tercih edilmelidir. Sabah ve akşam yeni ve temiz tırnak gelinceye kadar tırnaklara sürülür. Eğer çarşafları kirletmek istemiyorsanız ayağınıza pamuklu çorap giyebilirsiniz.
- Çay ağacı yağı tırnaklar temizlendikten ve törpü ile yüzeyi inceltildikten sonra sabah ve akşam mantar olan tırnakların yüzeyine damlatarak yedirilir.Yeni ve temiz tırnaklar oluşuncaya kadar işleme devam edilir.

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz