Toksoplazma(Kedi) Hastalığı


Toksoplasma, bir parazit enfeksiyonudur. Dünyadaki en sık görülen parazit enfeksiyonlarından birisidir. Grip benzeri şikayetlere yol açabilir. Pek çok yetişkin hastalığı geçirmiş olduğu halde farkında değildir. Eğer gebelik öncesi toksoplazma enfeksiyonu geçirilmişse, kişide doğal bağışıklık oluşur. Gebelik döneminde ilk kez enfeksiyon geçiriliyorsa o zaman fetus için tehlike söz konusudur. Çünkü plasenta yoluyla bebeğe geçebilir ve ciddi enfeksiyon oluşturabilir. Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde de ciddi enfeksiyonlar görülebilir. Normal kişilerde toksoplazma enfeksiyonu varsa tedaviye gerek yoktur. Gebelerde ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde antibiyotik tedavisi verilir.
Toksoplazma paraziti tek hücreli bir parazitik organizmadır. Pek çok hayvanda ve kuşlarda enfeksiyon vardır. Kedi bağırsağına yerleşir ve orada kalır. Kediler toksoplazma paraziti için son konaktır. Herhangi bir kişide enfeksiyon olduğunda tüm dokularda kistler oluşur. En fazla beyin,kaslar ve kalpte enfeksiyon oluşur. Bir kez vücuda girdikten sonra bağışıklık sistemi tarafından kontrol altında tutulur ve yaşam boyu bağışıklık oluşur. Fakat bağışıklık sistemi zayıfladığında ciddi enfeksiyonlara yol açabilecek aktivasyon oluşabilir. Özellilkle AIDS hastalarında,kemoterapi alan kişilerde, kortikosteroid ve immunosupresan kullanan kişilerde ciddi komplikasyonlar oluşabilir.Özellikle ensefalit (beyin iltihabı) ciddi ve ölümcül bir komplikasyondur. Gebelikte enfeksiyon tespit edilirse, antibiyotik tedavisi bebekte enfeksiyon riskini azaltır. Gebelik öncesi bir enfeksiyon geçirmişseniz bebeğe bulaştırma olmaz.
Eğer gebelik döneminde toksoplazma enfeksiyonu geçirilirse %40 bebekte enfeksiyon görülür. Annede enfeksiyon çok hafif seyrederken bebekte düşük riski, doğumsal anomaliler (beyin ve,göz ve diğer organlar) ortaya çıkabilir. Genellikle ilk yapılan doktor kontrolünde toksoplazma taraması yapılır. Fetal enfeksiyon oluşursa bebekte körlük, duyma kaybı ve zeka düzeyinde düşüklük görülebilir.

Tanı:
Anne kanında antikor taraması yapılır (Toksoplazma IgM ve IgG antikorları bakılır)
-Negatif tarama sonuçları enfeksiyon geçirmediğiniz anlamına gelir.
-Toksoplazma IgG antikorları pozitif ,IgM antikorları negatif ise daha önce bu virüs tarafından enfekte olduğunuz anlamına gelir.Fakat kalıcı bağışıklık oluşmuştur.
-Toksoplazma IgM pozitifse aktif enfeksiyon olabilir. Bu nedenle ileri tetkikler gerekir. Toksoplazma avidite testi yapılır.
Gerekirse fetal enfeksiyonun saptanmasında amniyosentez yapılabilir.
Ultrason ile anomali taraması yapılır.

Tedavi:
Normal kişilerde pirimetamin (Sıtma ilacıdır) ve sulfadiazin kullanılır. Genellikle birlikte kullanılmaktadır. Pirimetamin folik asit emilimini azaltır. Bu nedenle folik asit takviyesi yapılır.Kemik iliği supresyonu ve karaciğer toksisitesi olası risklerdir. Pirimetamin AIDS hastalarında klindamisinle birlikte tedavide tercih edilebilir, ömür boyu kullanımı önerilebilir.
Gebelerde spiramisin kullanılır. Bu ilaç bebeğe enfeksiyon geçişini önler. Fakat eğer fetusta enfeksiyon tespit edilirse ilacın ciddi yan etkileri de hesaba katılarak pirimetamin ve sulfadiazin kombinasyonu tercih edilebilir. Fakat sadece ciddi vakalarda kullanılmalıdır. Eğer önceden fetusta hasar oluşmuşsa, bu hasarın düzeltilmesi ilaçlarla mümkün değildir. Bu ilaçlar sadece var olan enfeksiyonun şiddetini azaltır.

Toksoplazma geçişiToksoplazma enfeksiyonundan korunmak için;
-Bahçe işlerinde eldiven kullanılmalıdır. İş bitince eller sabunlu su ile yıkanır.
-Çiğ ete dokunulduğunda eller yıkanır ve etin değdiği mutfak yüzeyleri temizlenir.
-Etler iyi pişirilmelidir. Pişmemiş, pembe renkte etler yenilmemelidir. Özellikle koyun eti dikkatli pişirilmeli ve hazırlanması sırasında kullanılan bıçak ve diğer malzemeler dikkatli temizlenmelidir.
-Çiğ meyve ve sebzeler dikkatli bir şekilde bol su ile yıkanmalıdır.
-Pastörize olmamış süt ürünleri yenilmemelidir. İçilen suların temiz olması gerekir.
-Nadiren kan transfüzyonu veya organ transplantasyonu ile geçebilir.
- Gebelik döneminde kedilere yaklaşılmamalıdır ve kedi temizliğinden kaçınmak gerekir. Kediler toksoplazma paraziti için genel taşıyıcıdır.Özellikle kedi pisliğinin gebeler tarafından temizlenmemesi önerilir.

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz