Trikomonas-CYBH

Tek hücreli bir protozoadır, küçük bir parazittir.
Cinsel yolla bulaşır. Erkelerde tipik olarak hiçbir şikayet yoktur. Cok nadiren erkeklerde idrar yaparken yanma olabilir. Kadınlarda kötü kokulu yoğun akıntı, genital bölgede kızarıklık, yanma hissi ,kaşıntı ve idrarda ağrı yapabilir.Adet döneminde şikayetler artar.Bazı kadınlarda şikayet olmayabilir. Trikomonas enfeksiyonu olan gebe kadınlarda erken doğum riski mevcuttur.Doğum sırasında anneden bebeğe geçebilir.Kadınlarda Trikomonas enfeksiyonu HIV enfeksiyonu bulaşma riskini artırır.
Enfeksiyon gelişimi ilişkiden 5-28 gün sonra ortaya çıkar. Flagyl megadozu ile tek seferde tedavi edilebilir. Kondom kullanımı ile enfeksiyon riski azalır.
Tanı:
Alınan sürüntü yada idrar örneğine mikroskop altında bakılır.
Akıntıdan kültür yapılabilir.
Yeni bir yöntem de hızlı antijen testidir.
Tedavi:
En sık tedavisi gebeler de dahil olmak üzere tek megadozluk metronidazol(Flagyl) ya da tinidazol(fasigyn) tablet kullanımıdır. İlacın ağızdan kullanımı fitil ya da krem formundan daha etkilidir. Bulantı, başağrısı,kusma,metalik ağız tadı ve baş dönsesi görülebilir. Metronidazol kullanımından 24 saat sonrasına kadar, tinidazol kullanımından 72saat sonrasına kadar alkol alınmamalıdır.
Eşinizin ve sizin tam tedavi sağlanıncaya kadar yaklaşık 1 hafta, korunmasız(kondom olmadan) birliktelikten uzak durmanız gerekir.

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz