Tüberküloz(Verem)

Bakteriyel bir enfeksiyondur. En sık akciğerler etkilenir. Ciddi bir hastalıktır. Öksürük ya da hapşırık sırasında havaya dağılan küçük damlacıklar yoluyla insandan insana bulaşır. Son yıllarda HIV/AIDS vakalarındaki artış(bağışıklık sisteminin zayılamasına yol açar), tüberküloz insidansını artırmıştır. Pek çok tüberküloz bakterisi(TB) antibiyotiklere direnç geliştirmiştir. Bu açıdan birkaç tipte antibiyotik birlikte ve aylarca kullanılmaktadır.

Vücudunuzda TB bakterisi bulunabilir, fakat güçlü bağışıklık sisteminiz varsa hastalık gelişmez.
Latent TB: TB enfeksiyonu mevcuttur, fakat vücutta inaktif durumda kalır.Bulaştırıcı değildir.
Aktif TB: Enfekte kişide hastalık yapar ve diğer insanlara yayılır.Temastan sonra birkaç hafta içinde gelişir,ya da yıllar sonra artaya çıkabilir.Pek çok kişi TB bakterisine maruz kalsa da enfeksiyon gelişmez.
Aktif TB’da öksürük, açıklanamayan kilo kaybı, ateş, halsizlik, gece terlemeleri, titreme ve iştah kaybı vardır. Kanlı balgam, öksürüğün üç haftadan uzun sürmesi, göğüs ağrısı görülebilir.

İki hafta süreyle uygun antibiyotik kullanan kişilerde bulaştırıcılık kalmaz. Genellikle yaşadığınız alanda bulunan TB hastası kişiler varsa, hastalığa yakalanma riskiniz artar. HIV(+) kişilerde latent formdaki TB aktif forma geçebilir ve bu kişiler TB enfeksiyonuna daha hassastırlar. Sığınma kamplarında,hapishanelerde,havasız ve fazla kalabalık ortamlarda
daha sık görülür.


TB hastalığında ilaç rezistansı önemli bir sorundur. İlaçlarla yeterince tedavi edilemediğinde TB bakterisi dirençli hale geçer.

Tedavi edilmediğinde ölümcül olabilir.Akciğerlerden diğer organlara yayılım olabilir.En sık tutulan organlar:
1-Kemikler(çoğunda kaburga kemikleri etkilenir)
2-Beyin-Menenjit nedenidir.
3-Karaciğer ve böbrek enfeksiyonu
4-Kalp

Tanı:
1-En sık PPD tüberkülin testi kullanılır. Cilt altına enjekte edilen maddeye karşı reaksiyon gelişimi testin pozitif olduğunu gösterir(48-72saat sonra bakılır).Bazen yanlış pozitif sonuç verebilir (aşılanmış kişilerde).Bazen çocuklarda, yaşlılarda, yeni enfeksiyon başlamışsa ya da HIV(+) kişilerde yanlış negatif sonuç verebilir.
2-Kanda bağışıklık sistemi reaksiyonuna bakılır. Yüksek riskli gruptaysanız, aşılanmışsanız ve deri testinde sonuç negatifse bakılabilir.
3-Akciğer filimi: Beyaz benekler şeklinde görülür.
4-Balgam testleri: Balgamda bakteri taraması yapılır. antibiyotiklere karşı dutyarlılık araştırılabilir.

Tedavi:
Antibiyotikler tedavide oldukça önemlidir.6-9 ay arası devam edilmelidir. Yaşınız, genel sağlığınız, ilaç rezistansı, aktif ya da latent enfeksiyon, hastalığın yerleşimi tedavi süresini belirlemede önemlidir.

Tedavi ajanları şunlardır:
1-Isoniazid
2-Rifampin
3-Ethambutol
4-Pyrazinamide

Bu ilaçların yan etkileri fazla değildir. Hepsi karaciğere toksik etki yapabilir. Bulantı, kusma, sarılık, idrarın koyu renk olması, sebepsiz ateş varsa mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Tedaviyi tamamlamanız çok önemlidir. Bir kaç hafta sonra bulaştırıcılık biter ve kendinizi daha iyi hissedersiniz. Eğer tedavinizi tamamlamazsanız, canlı bakteriler tekrar aktif hale geçer ve ilaçlara karşı direnç gelişimi olur. Bu da tedavi olma şansınızı tamamen ortadan kaldırabilir.

Latent enfeksiyonunuz varsa, aktif enfeksiyonun önlenmesi için doktorunuz ilaç başlayabilir.
Sadece aktif TB enfeksiyonunuz varsa ve akciğerleriniz etkilenirse bulaştırıcı olursunuz.

Aile ve yakınlarınızı korumak için birkaç hafta ek tedbirler almanız gerekir(Aktif TB enfeksiyonunuz varsa):
1-Evde kalmanız daha uygundur. Okula ya da işe gitmeyin.
2- Odanızı iyi havalandırın. Hava sirkülasyonunu sağlamak için fan kullanabilirsiniz.
3-Gülme, hapşırma, öksürme sırasında ağzınızı kağıt peçeteyle kapatın. Peçeteyi bir poşet içinde,poşetin ağzını kapatarak atın.
4-Maske kullanın.

Tedavinizi sonuna kadar devam ettirin. Direnç gelişimini önlemek tedavinizin tam yapılabilmesi için en önemli adımdır.
Aşılanma: TB enfeksiyonunu sık görüldüğü ülkelerde uygulanmaktadır. Yetişkinlikte etkili değildir.Çocuklarda ciddi TB enfeksiyonundan korunmak için yapılabilir.

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz