Uterus (Rahim) Anomalileri (Müllerian Anomaliler)

 

Altı çeşit uterus anomalisi vardır. Uterus anomalileri düşük nedeni olabilir .Bu kişilerde gebelikler sıkıntılı olabilir. Uterus anomalisi olan tüm kadınlarda böbreklerde de bir anomali olma olasılığına karşı değerlendirme yapılmalıdır.

 


1.Arkuat uterus: Bu uterus anomalisinde rahmin fundus kısmında hafif bir depresyon alanı (<1cm) mevcuttur.Gebe kalmada problem yaratmaz. Gebelikler genelde gününde doğar. Bazı durumlarda erken doğum riskini artırabilir. Histeroskopik rezeksiyon önerilmez. Uterusun normal formlarından biri olarak kabul edilir. Tanıda ulltrason, histerosalpingografi (rahim filmi) veya MR incelemesi yapılabilir.  

 


2.Bikornuat uterus(kalp şeklinde rahim): Rahim içinde iki farklı boşluk vardır. Fundus kısmında çentikleşme belirgindir. Rahimin dış görünüşü kalp şeklindedir. Tipik olarak fundustaki çentikleşme 1cmden fazladır. Kaviteler arasındaki açı >105 derecedir. Kornuslar arası mesafe 4cm den fazladır. Tanısında ultrason, histerosalpingografi (rahim filmi) veya MR incelemesi tetkikleri istenebilir. Ayrıca laparoskopi tanıya yardımcısıdır. Eğer doğurganlıkla ilgili problemler yoksa cerrahi tedavi önerilmez. Tekrarlayan gebelik kaybı durumunda (başka bir infertilite nedeni olmaması gerekir), ‘’Strassman metroplasti’’ operasyonu önerilir. Rahim ağzı yetmezliği (servikal inkompetence) durumunda serklaj uygulaması bebeğin yaşam şansını artırır. Servikal yetmezlik ve bikornuat uterus çok yakından bağlantılıdır.Bu açıdan profilaktik serklaj yöntemi uygulanabilir.  

 


3.Uterus Didelfis (Çift Rahim): Bu anomalide rahim ve rahim ağzı çifttir. Uteruslar birleştirmek için cerrahi müdahale önerilmez. Hastanın hiçbir şikayeti olmayabilir. Normal muayene sırasında fark edilir. Gebeliğin terme (gününe) ulaşması oldukça azalır (%20). 1/3 oranında düşük (abortus), yarıdan fazlası prematür doğum olur. Sadece %40 oranında yaşayabilen doğum şansı vardır. Unikornuat uterus ile birlikte doğurganlık üzerine en çok etkisi olan rahim anomalisidir. Vajinal septum diğer rahmin çkışını kapatıyorsa, o tarafta kan birikrbilir (hematokolpus). İnfertilite ve endometriozis riski artar. Hastalarda renal anomali taraması yapmak gerekir.  

 


4.Unikornuat uterus (Tek taraflı rahim): Tek taraflı rahim vardır. Diğer taraf rudimenter (güdük) şeklindedir. Uterus septustan sonra doğurganlık üzerine en çok etkisi olan anomalidir. Rahim içi muz şeklindedir (Histerosalpingografide). Düşük riski %41-62’dir. Fetal sağ kalım oranları %40-60’tır.Renal anomaliler açısından araştırılmalıdır. Ultrason, laporoskopi tetkikleri yapılabilir.

 

5.Uterus Septus (Perde uterus): En sık görülen uterus anomalisidir (%55). Doğurganlıkla ilgili problemler %67’dir. Fundus konturu normaldir. Kaviteler arasındaki açı <75 derecedir. Endometriumlar arası mesafede rahim kasıyla (myometriyum) aynı ekoda (izoekoik) septumla ayrılmıştır. Ultrasonda fundusta çentiklenme 1cm’den az olmalıdır. Düşük(abortus) riski %90’dır. Gebe kalmada sorun yoktur. Düşük ve erken doğum riski fazladır. Uterus septus tedavisinde histeroskopik septum rezeksiyonu oldukça başarılıdır. Uterusun perforasyon (delinme) riski oldukça düşüktür. Bikornuat uterus ve uterus septus ayrımı oldukça önemlidir.Çünkü tedavi yaklaşımları tamamen farklıdır. Uterus septus anomalisinde septum rezeksiyonu,uterus bikorniste metroplasti operasyonu yapılır. Uterus septusta septum rezeksiyonu ile abortus riski %90’dan %6’ya düşer.

 

6.Rahim olmaması (Rokitansky - Küstner hausen sendromu): En ciddi rahim anomalisidir. Rahim, rahimağzı, 2/3 üst vajen bulunmaz. Yumurtalıklar sağlıklıdır. Ergenlik dönemimde adet görmeme üzerine tanı konur. Bu anomalide kadının tek annelik  şansı taşıyıcı anne yöntemidir. Rahim nakli henüz deneme aşamasındadır. 

 

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz