Uyku Hastalığı (Afrika Trypanosoma Enfestasyonu)

Etken
Tek hücreli Trypanosoma brucei gambiense ve T.b, rhodiense parazitleri
Bulaşma Yolu
Enfeksiyon; enfekte olmuş çeçe sineğinin ısırığıyla bulaşır. İnsanlar, T.b. gambiense için esas konak depolarıdır. Sığırlar ve yabani hayvanlar (antiloplar da dahil), T.b. rhodiense'nin başlıca deposudur.
Hastalığın Seyri
T.b. gambiense; haftalar veya aylar süren bir kuluçka döneminden sonra ilk belirtileri başlayan kronik bir hastalıktır. T.b. rhodiense daha akut bir hastalığa neden olur, bu hastalık enfekte edici ısırma olayından birkaç gün veya hafta sonra belirir. Sıklıkla, bir frengi çıbanı da bulunur. İlk klinik belirtiler; şiddetli baş ağrısı, uykusuzluk, büyümüş lenf düğümleri, anemi ve döküntüdür. Hastalığın son evresinde, ilerleyen kilo kaybı ve merkezi sinir sistemi tutulumu görülür. Eğer tedavi edilmezse, hastalık ölümcüldür.
Coğrafi Dağılım
T.b. gambiense, Afrika'nın batısı veya orta bölgelerindeki tropikal ülkelerde görülür. T.b. rhodiense ise Afrika'nın doğusunda ve Botswana'ya kadar olan güney bölgelerinde görülür.
Yolcular için Risk
Vakaların sık görüldüğü kırsal alanlara; avlanma, balık tutma, safari turları yapma, tekne kullanma veya diğer faaliyetler için giden kişiler risk altındadır.
Önlemler
Yolcular enfeksiyonun yaygın görüldüğü yerlerdeki riske dikkat etmeli ve çeçe sineğinden uzak durmalıdır. Ancak ısırıklardan korunmak zordur çünkü çeçe sinekleri giysi üzerinden bile ısırabilmektedirler. Çeçe sineklerinin gündüzleri ısırdıkları ve böcek uzaklaştırıcı ürünler tarafından uzaklaştırılamadıkları konusunda yolcular uyarılmalıdır. Isırığın ağrılı oması orijinini tanımlama konusunda yardımcı olur. Eğer semptomlar ortaya çıkmaya başlarsa, acil tıbbi yardım aranmalıdır

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz