Uyuz (Scabies)

Uyuz, kaşıntılı bir deri hastalığıdır. Derinin içine gömülen bir parazit tarafından oluşturulur. Kaşıntı özellikle geceleri yoğundur. Yakın temasla bulaşıcıdır. Tüm aile ve yakın çevre tedavi edilmelidir. Tedavi sonrası birkaç hafta kaşıntı devam edebilir.

Parmak araları, koltuk altları, bel çevresi, ayak tabanları, dizler, meme çevresi, kalçalar, sırt en sık görülen yerlerdir. Çocuklarda saçlı deri, yüz, boyun, avuç ve ayak tabanlarında sık görülür.

Uyuz paraziti 8 bacaklıdır. Cilt altında tüneller açarak ilerler ve yumurta depolar. Üç-dört günde larvalar cilt yüzeyine çıkar. Kaşıntı parazitin kendisine, yumurtasına ve atıklarına karşı oluşan alerjik reaksiyona bağlıdır.

Ciddi kaşıntı sonucu ikincil enfeksiyonlar oluşabilir. İmpetigo görülebilir. Bakım evlerindeki yaşlılarda, kronik ve ağır hastalarda, bağışıklık sistemi zayıf olanlarda daha ağır seyreder. Kabuklanmış uyuz vakalarında tedavi daha zordur ve bu kişiler oldukça bulaştırıcıdır.

Tanısı fizik muayene ve derinin mikroskop altında incelenmesi ile konur.

Tedavide parazit enfeksiyonunun ortadan kaldırılması önemlidir. Birkaç çeşit krem ve losyon kullanılır. Bu ilaçlar boyundan ayaklar dahil vücudun her yerine uygulanır, en az 8 saat vücut yüzeyinde kalmalıdır.
Çok hızlı yayıldığı için aile üyeleri ve yakın çevredeki kişiler enfeksiyon olmasa dahi tedavi edilmelidir.
Permethrin %5 (permetrin) - Günde iki kez uygulanır. Bir hafta arayla uygulanır. Gebelerde, emzirenlerde ve çocuklarda güvenlidir.
Lindan(Lindan) - 2 yaş altında, gebelerde ve emzirenlerde kullanılmaz.
Crotamiton (Eurax) - Günde bir kez 2-5gün uygulanır. Bebeklere uygulanabilir. Kimyasal bir ilaç değildir.
Kabuklanmış uyuz vakalarında, topikal tedaviye yanıt alınamıyorsave bağışıklık sistemi zayıf olanlarda ağızdan ilaç- ivermectin (Stromectol) kullanılabilir.

Soğuk su uygulaması, ve kalamin losyon kullanımı kaşıntıyı azaltmada faydalıdır. antihistaminikler kaşıntıyı gidermede faydalıdır.

Kullanılan tüm eşyalar ve örtüler yüksek ısıda yıkanır. Evde yıkayamadıklarınızı kuru temizlemeye gönderebilirsiniz. Yıkayamadığınız eşyaları kapalı naylonların içine koyarak ağzını sıkıca kapatın. Bir hafta beslenemeyen parazitler bu şekilde ölür.

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz