Vaginismus

Vajina çevresindeki kaslarda ilişkiyi engelleyecek şekilde istemsiz kasılma olmasıdır. Ya da ilişkinin zor ve ağrılı olmasıdır.
Seks hayatı ve ilişki üzerine olumsuz etkilidir. Çocuk sahibi olmak ve aile kurmak zorlaşır.
Tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. rahatlama egzersizleri ve vajinal eğitim çalışmaları yapılır.

Vaginismus iki tiptir:
Primer vaginismus- Hiç seks yapmamış olanlarda ilişkiye girememe olarak tanımlanır. Genellikle bu tip hastalarda ilişki konusunda yaşanabilecek zorluk nedeniyle anksiyete vardır.
Sekonder vaginismus-Daha önce normal seks yapabilen,fakat sonradan zorluk yaşayanlarda diğer nedenlere bağlı olarak gelişebilen bir sorundur.Pelvik enfeksiyon, endometriyozis (çikolata kisti hastalığı), psikolojik nedenli(İlişki prblemleri,depresyon,doğum sonrası, menopoz vb) ortaya çıkabilir.
Tedavide kadının rahatlamasına yardımcı olacak vajinal duyarlılığı azaltıcı egzersizler uygulanır. Kadın vajina çevresindeki pelvis tabanı kaslarını kasmayı ve gevşetmeyi öğenir. Düzenli uygulandığında haftalar ya da aylar içinde etkili olur.
İlk egzersiz tipik kegel egzersizidir. Bu egzersiz sırasında idrar yapmayı kestiğiniz andaki sıkma hareketini yapmanız gerekir. Kaslar 2 saniye süre ile kasılır ve bırakılır. Bir seferde 20 kasılma hareketi yapılır. Doktorunuza danışarak doğru kasları çalıştırdığınızı kontrol edebilirsiniz. Evde kandi kendinize yapabileceğiniz egzersizlerdir. Sayı önemli değildir. Aklınıza geldikçe, yapabildiğiniz kadar egzersiz yapmanız daha yararlıdır.
Birkaç gün sonra tek parmağınızı 5-6cm içeriye yerleştirerek egzersizleri tekrarlayın.Bu sırada tırnaklarınızı kesmeniz ve kayganlaştırıcı jel kullanmanız işlemi daha rahat uygulamanızı sağlar. Daha sonra alıştıka önce iki parmağınızı,daha sonra 3 parmağınızı vajina içine koyarak egzersizleri tekrarlayın.Bu işlem sırasında parmak tercih edilir.Çünkü vajinal kasların kasılmasını daha rahat hissedebilirsiniz. Ağrı duymanız durumunda kolaylıkla çıkartabilirsiniz.
Eğer henüz himen(kızlık zarı) bozulmamışsa,ve bu konuda hastada korku varsa (yırtılma,kanama,ağrı vb), himen küçük bir cerrahi müdahale ile açılabilir. Sonrasında
egzersizlerin uygulanması daha kolay olur.

Ayrıca seks ve seksüel fonksiyonlar konusunda hastaların bilgilendirme alması oldukça faydalıdır.Korkuyu azaltır.

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz