Varikosel

Varikosel, testis ya da skrotumdaki venlerin, genişlemesi ve torbalanmasına bağlı olarak gelişen varislerdir. Vücudun diğer bölgelerinde gelişen varislerle aynı yapıdadır.
Venlerde bulunan kapakçıklar kanın tek yönlü akışını sağlar. Bu kapakçıklar yetersiz hale geldiklerinde kan testis etrafında ve skrotumda göllenir ve venlerde genişleme meydana gelir.
Tipik olarak solda oluşur , ama her iki testiste sperm üretimi olumsuz etkilenir.
Varikosel sıklığı erkeklerde %10’dur. İnfertilite problemi olan kişiler arasında ise bu sıklık %30’tur. Varikosel 15-35 yaşlar arasında daha sık görülür. Genellikle puberte döneminde oluşur. Varislerin oluşumunda özel bir risk faktörü tanımlanmamıştır. Fakat fazla kilolu olmanın riski artırabiliceği düşünülmektedir.
Belirtiler:
Genellikle ciddi belirti ve bulgu vermez. Testislerde ağırlık hissi olabilir.
Sızı şeklinde ağrı olabilir. Özellikle ayakta fazla kalındığında ya da uzun süreli oturulduğunda ağrı artar. Genellikle ağrılı varikoseller gözle görülebilir düzeydedir. Uzanmakla ve dinlenmekle ağrı ve dolgunluk hissi rahatlar.
Komplikasyonlar:
1-İnfertilite. Azalmış sperm sayısı, spermde azalmış hareketlilik ve yapısı bozulmuş sperm sayısında artış varikosel ile ilişkili olabilir. Genişlemiş damarların etrafında ısı artışı yaratması sperm üretimini olumsuz etkilemektedir.
2-Testis atrofisi (küçülmesi). Testislerde küçülme ve atrofi görülür. Testis yumuşar. Tedavi sonrası normal büyüklüğüne tekrar ulaşır.
Tanı:
Fizik muayene ve görüntüleme yöntemleri ile tanı koymak oldukça kolaydır.
Fizik muayene sırasında Valsalva manevrası (nefesi tutarak ıkınma) hareketi yapılarak damarlarda şişme ve geri akım değerlendirilir. Elle yapılan muayene esnasında ileri evre varikosel varlığı tespit edilebilir. Skrotumda solucanla dolu torba görünümü vardır. Testis boyutlarında küçülme görülebilir.
Fizik muayene ile tanı konulamayan kişilerde renkli dopler ultrasonla geri akım tespit edilebilir. Daha kesin bir tanı koydurucu yöntemdir.
Varikosel şiddetine göre derecelendirilir:
I.Derece: Sadece Valsalva manevrası ile varikosel mevcut.
II.Derece: Valsalva olmadan görünür.
III.Derece: Cilt üzerinde kıvrımlı damarsı yapılar rahatça görülür ("solucan bag").
Tedavi:
Varikosel tamiri endikasyonları şunlardır:
1-Ağrı olması
2-Testis boyutlarında küçülme, atrofi
3-Semen analizinin anormal olması (İnfertilite)
Günümüzde iki tedavi yöntemi bulunmaktadır.
I-Cerrahi bağlama.
Hastaya genel anestezi verildikten sonra, hastanın skrotumunda bir insizyon açılarak testiküler ven kesilir ve bağlanır.. Kan akımı daha sağlıklı venlerden sağlanır.
II-Kateter Aracılı Embolizasyon
Girişimsel radyolojik yöntemle varikosel olan damarın embolizasyonu yapılabilir.
İşlem sırasında kasıktan lokal anestezi ile ufak bir insizyon açılarak femoral vene bir kateter yerleştirilir. Ayaktan yapılan bir işlemdir. Skrotumda kesi olmaz. Bu yüzden iyileşme süresi daha hızlıdır.
Cerrahi tedaviden iki gün sonra normal aktiviteye dönülebilir. Ciddi fiziksel aktiviteler için iki hafta beklemek gerekir.
Cerrahi sonrası iki hafta ilişki önerilmez.
Tedavi sonrası 3-4 ay sonra yeni bir sperm analizi yapılarak tedavinin etkinliği değerlendirilir.

Cerrahi işlemler sonrası varikoselin tekrarlama riski ve Hidrosel (skrotumda sıvı toplanması) riski olabilir.
 

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz