Vücut Kokusu ve Terleme

Vücut kokusu kendimiz için ve toplu ortamlarda bulunduğumuzda çevremizdeki insanlar için oldukça rahatsız edici bir durumdur.
Vücut kokusunu önlemek için alınabilecek tedbirler şunlardır:
-İlk olarak vücut temizliği ve bakımı çok önemlidir. Sıcak ve terlemenin fazla olduğu günlerde günlük, diğer zamanlarda iki günde bir duş alınmalıdır. Koltukaltı, genital bölge, ayakların temizliği ve hijyeni sağlanmalıdır.
-Kıyafetler temiz olmalı, günlük olarak giyilen kıyafetler temizlenmeli ve yıkanmalıdır. Sentetik, terlemeyi artıran, hava almayan kıyafetlerden kaçınılmalıdır.
-Çinko takviyesi alındığında, doğal olarak terleme azalacak ve kokuya neden olan bakterilerin çoğalması önlenmiş olacaktır.
-Yeşil çay ve normal çayın terlemeyi azaltıcı etkisi vardır. Ayrıca terlemenin çok yoğun içerikte ve kokulu olmaması için günde 2.5litre sıvı alınmalıdır.
-Duş almadan önce limonsuyu ile karbonat karıştırılarak koltukaltlarına sürülür ve 10 dakika beklenir, daha sonra duş alınır. Bakterilerin etkili temizliği için sabun yerine kullanılabilir.
-Koltukaltları ve tüm vücut duş sonrası iyice kurulanmalıdır. Nemli kalmamalıdır
-Giyinmeden önce bir pamuk elma sirkesi ile ıslatılarak koltukaltlarına ve ayaklara sürülür ve kuruması beklenir.  Birkaç dakika sonra sirke kokusu uçup gider. Gün boyu koku oluşmamasını sağlar.

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz