Yara izleri

Yara izleri cilt yüzeyinde veya diğer dokularda herhangi bir hasar meydana geldiğinde, vücudun kendi iyileşme mekanizmasının bir parçası olarak oluşur. Pek çok yaralanmada az ya da çok skar dokusu oluşur. Cildin daha derininde yer alan dermis tabakasında hasar olduğunda yeni kollajen dokusu üretimi ile yara kapatılır. Oluşan bu yeni doku çevre dokulardan farklıdır. Skar dokusu yara tamamen iyileştikten sonra oluşur. Pek çok skar deriden açık renktedir ve deri yüzeyinde kabarıklık oluşturmaz.

Skar dokusu tipleri şunlardır:
1-Keloid skarı: Eğer skar dokusu oluşumu oldukça fazladır. Yara yüzeyinden kabarıktır ve daha geniş bir alana yayılır. Küçük  keloid lezyonları dondurma(krioterapi) ile tedavi edilir. Daha büyük keloid skarları ise cerrahi olarak çıkartılır. Basınç uygulama, silikon jel bandajları ile yeni keloid oluşumu önlenir. Koyu renk derisi olan kişilerdeve genç yaş grubunda  keloid oluşumu daha sıktır.
2-Kasılma (Kontraksiyon) skarları: genellikle yanık alanlarında görülür.Vücudun hareket kabiliyetini azaltabilir. Kas ve sinirlerde hasar olabilir. Cilt ve skar alanı oldukça gergindir.
3-Hipertrofik skarlar: Keloide benzer,kırmızı renkte ve deriden kabarıktırlar, fakat yara sınırından öteye genişlemezler. Silikon bant uygulaması yarayı düzleştirir. Steroid iğneler iltihabı azaltır.
4-Gerilmeye bağlı oluşan skarlar: Gebelik döneminde ve vücudun hızlı büyüme dönemlerinde ve anikilo artışlarında oluşur.
5-Akneye bağlı olarak gelişen skarlar: Cilt yüzeyi pütürlü görünümdedir.

Tedavi:
Yara bakımı ve skar dokusunu azaltma yöntemleri:
1-Yara veya kesi alanını soğuk suyla yıkayarak temizleyin. Eğer içeride yabancı cisim kaldıysa alkolle temizlediğiniz cımbızla batan nesneleri temizleyin. Hafif sabunlu suyla ve bir bezle yara alanını yıkayın.
2-Yarayı ilk birkaç gün kapalı yutmanız gerekir. Bakterilerden korumuş olursunuz ve nemli ortamda iyileşme daha hızlı olur. Antibiyotikli bir krem yarayı nemli tutar. Nemli ve kapalı kalan yara alnında skar dokusu da daha az olur.
3-Kabuklanma olduktan sonra kabuk kaldırılmamalıdır. Enfeksiyon ve skar oluşumu riskini artırır.
       
Skar dokusunun  tamamen yok edilmesi mümkün değildir, fakat görünümü azaltılabilir.
-Kakao yağı içeren kremler,vitamin E içeren kremler vb. piyasada mevcuttur.Fakat hiçbiri tam iyileşme sağlamaz.
-Yüzeyden kabarık, hipertrofik ve keloid skarların cerrahi işlemle çıkarılması önerilmez. Çünkü skar dokusunun  daha yoğun bir şekilde tekrarlama riski vardır.
-Steroid iğneleri uzun dönemde skar dokusunu düzleştirir.Görünümünü azaltır.
-Cilt yüzeyinin soyulması (dermabrazyon) skar dokusu yüzeyden kabarıksa yapılır. Mikrodermabrazyon daha hafif bir işlemdir.
-Lazerle cilt yenileme (resurfacing) dermabrazyon yöntemine benzer,fakat işlem lazerle yapılır.
-Dolgu kullanılarak yüzeyden çökük skarlar doldurulabilir.

 

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz