Makaleler

Yaşlanma ve Yanlış inançlar

Sağlıklı yaşlanmada yanlış bilinen gerçekler şunlardır:
1-Yaşlı olmak sağlığın bozulması ve bakıma muhtaç olmak demektir:
Evet, yaşlılıkta bazı hastalıklar daha sık görülür. Ama bu, tekerlekli sandalyeye ya da yürüteçlere bağımlı olacağınız anlamına gelmez. Dengeli beslenerek, düzenli egzersiz yaparak, streslerinizle başa çıkarak kronik hastalık ve düşme riskinizi azaltabilirsiniz.
2-Hafıza kaybı yaşlanmanın kaçınılmaz sonucudur:
Bazen daha önceki bazı deneyimlerinizi hatırlayamadığınız olabilir ya da anılarınızı hatırlamanız daha fazla zamanınızı alabilir. Fakat belirgin hafıza kaybı yaşlılık döneminde kaçınılmaz değildir. Beyin egzersizleri ve yeni şeyleri öğrenmek her yaşta mümkündür. Ayrıca hafıza keskinliğini artıracak pek çok yöntem vardır.
3-Yaşlı kimselere yeni şeyler öğretemezsiniz:
Tamamen tersine yaşlı insanlar yeni şeyeri denemeye ve öğrenmeye oldukça yatkındırlar. Kendi bilgi ve deneyimlerini paylaşabilirler. Eğer kendinize güveniniz olursa, ne şartta olursa olsun değişebilirsiniz. Fakat yeni gireceğiniz ortamların sizi de mutlu etmesi gerekir. Daha genç yaştaki kişilerin zevk aldığı bazı şeyler sizi mutlu etmeyebilir. Aynı zevkleri paylaşacağınız, birlikte neşeli vakit geçireceğiniz kişi ve ortamları tercih etmelisiniz. Yeni şeylere uyum sağlamak için kendinizi mutlu hissetmediğiniz şeyleri yapmaya zorlamamalısınız.

Makaleler

Makale Eklenmemiş.

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz