Makaleler

Yaşlılık dönemine ayak uydurmak için yapnız gerekenler

Yaşlılık döneminde değişikliklere ayak uydurmak nasıl olmalıdır?
Yaşayacağınız süre zarfında bazı dönemlerde mutlu hissedeceksiniz, bazen de stresli durular yaşayacaksınız. Zorlu dönemlerinizle başa çıkabilmek ve toparlanabilmek için tüm gücünüzü toplamalı ve bu dönemleri atlatacak sağlıklı çözümler bulmalısınız. Yaşamsal sıkıntıların olabileceği dönemlerde geniş bakış açınızı korumalısınız. Bunun için:
1-Yaşamınızda şükredebileceğiniz şeylere odaklanın. Daha uzun süre yaşadıkça, daha fazla şey kaybedersiniz. Fakat yaşamınızdaki kişileri veya sahip olduklarınızı kaybettiğinizde yaşam daha fazla değerli olur. Hayatınızdaki şeyleri hiç kaybetmeyecekmiş gibi sahiplenmeyi bırakın. Elinizde olan ve ve sahip olduğunuz değerlerden zevk alarak yaşamayı bilin.
2-Değiştiremeyeceğiniz şeyleri kabullenin. Hayatımızdaki pek çok şey kontrolümüz dışındadır. Kendi hayatımız da öyledir. Ne zaman öleceğimizi bilemeyiz. Değiştiremeyeceğimiz şeyleri kabullenerek stres düzeyimizi azaltabiliriz. Elinizden geleni yapın, fakat her şeyin üzerinde kontrol sahibi olmaya çalışmak yerine sınırlarınızı kabullenin. Olaylara karşı üzüntü ve stres duymak yerine olaylara olan reaksiyonunuzu kontrol etmeye çalışın.
3-Duygularınızı tanıyın ve ifade edin. Güçlü duygular yaşadığınızda çevrenize bunları göstermeniz zayıf olduğunuz ya da bunların yersiz olduğu anlamına gelmez. Duygularınızı baskılamanız kırgınlık, kızgınlık ve depresyon duygularına neden olur. Ne duygular yaşadığınızı inkar etmeyin. Hissettiklerinizi gözden geçirmek için sağlıklı yollar bulun. Bir arkadaşınızla konuşabilirsiniz ya da günlük tutabilirsiniz.
4-Bizi ne öldürmüyorsa daha güçlü yapar. Majör yaşamsal sıkıntılar kişisel gelişiminiz için bir fırsat olabilir. Eğer kendi kişisel hatalarınız nedeniyle sıkıntı yaşıyorsanız, onlardan ders almayı öğrenin. Eğer sizin kontrolünüz dışında gelişen olaylar varsa, yaşamınızın kalan kısmında bu gerçekle yaşamanız gerektiğini kabullenin.
5-Sıkıntılarınızı çözümlemek için yavaş yavaş gayret gösterin. Bazı şeylerin üstünü örtmek, görmemeye çalışmak sorunların daha da büyüyerek size dönmesine neden olabilir. Sorunlarınızı halının altına süpürmek yerine, çözümleyici günlük önlemler almaya çalışın. Küçük bir adım atmanız bile, kendinize olan güveninizi artırır ve güçsüz olmadığınızı gösterir.

Sağlıklı yaşlanmada hayattan zevk alma ve hayatı anlamlı kılma nasıl olmalıdır?
Yaşlanma ile birlikte hayatımızda da değişiklikler olur. Daha önceden hayatımızın amacı olan zamanımızı ve emeğimizi verdiğimiz pek çok şeyin artık bir önemi kalmaz. Çocuklarınız uzaklaşır, emekli olursunuz vb. Fakat bu değişikliklerin olması durmanız ya da işinizin bittiği anlamına gelmez. Eğer siz isterseniz bu dönem sizin için hayatınızda yeni maceraların ve yolculukların olduğu heyecanlı bir dönem olacaktır.

Makaleler

Makale Eklenmemiş.

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz