Yüz Felci (Bells Paralizi)

Yüz kaslarındaki zayıflıktır.Yüzün yarısının kas kontrolü kaybolur ve sanki yüz düşüyormuş gibi görülür.Gülümseme tek taraflıdır.Tek taraflı göz kapanması zorlaşır.Her yaşta görülebilir.
Tam nedeni bilinmemektedir.Viral bir enfeksiyon sonrası oluşabilir.Genellikle geçicidir.
Birkaç haftada iyileşir.Tam iyileşme 6 ayı bulabilir.Küçük bir grupta kalıcı şikayetler görülebilir.Nadiren tekrarlar.
Yüzün tek tarafında saatler içinde gelişen paralizi görülür.Ağrı hissedilebilir.Tat alma bozulur.Başağrısı görülebilir.Nadiren iki taraflıdır.

Tam sebebi bilinmemekle beraber,Herpes(uçuk),suçiçeği,mononükleozis,CMV enfeksiyonu, Kızamıkçık,KabakulakiSolunum yolu enfeksiyonlar(adenovirüsler),İnfluenzaB virüsü,El-ayak-ağız hastalığı(coxsckie virüsü) nedeniyle gelişebilir.

Yüz kaslarının hareketini sağlayan sinirin yüze girdiği dak kemik alanında şişme ve enflamasyon oluşur.Aynı zamanda tükrük salgısı,gözyaşı ve tat alma da etkilenir.
Gebeliğin son üç ayında ve üst solunum yolu enfeksiyonu(grip,nezle) geçirenlerde sıktır.

Bazen yüz felci kalıcı olabilir.Bzı kişilerde sinir hasarı nedeniyle farklı kas grupları aynı anda hareket eder-sinkinezis(mesela gülerken göz kapanır).Gözün kapanmamasına bağlı kuruluk ve görme kaybı gelişebilir.

Tedavi:
Pek çok vakada tedavi dilmediğinde dahi tam iyileşme görülür.
-Kortikosterod (prednizon) sinirdeki şişmeyi azaltır.Kortikosteroidler paralizi fark edildiğinde ilk birkaç gün içinde başlanırsa daha etkilidir.
-Antiviraller:Asiklovir(Zovirax) ya da Valasiklovir(Valtrex) viral enfeksiyonun ilerlemesini durdurur.Ciddi vakalarda tercih edilir.

Fizik tedavi ile yüz kaslarına masaj yapılır ve egzersizlerle kasların kasılması önlenir.
Cerrahi olarak yüz sinirinin içinden geçtiği kemik açılarak sinirin rahatlaması sağlanabilir.Duyma ve yüz siniri hasarı gelişebileceğinden günümüzde tercih edilmemektedir.
B kompleks vitaminleri sinir iyileşmesini hızlandırır.
Kapanmayan göz nemlendiricilerle korunmalıdır.
Ağrı kesiciler,sinir enfeksiyonuna bağlı ağrıyı azaltabilir.
Sıcak uygulama ağrıda rahatlama sağlar.
Düşüncelerle kasların hareketi uyarılmaya çalışılır.(Biofeedback training)

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz