Temel Besinler

DEMİR

DEMİR

Demir eser bir elementtir. İnsan vücudunda yaklaşık 4g demir vardır.Yiyeceklerle alınan demir hayvan kaynaklı(heme) veya bitki ve süt ürünleri kaynaklı(nonheme) olabilir.

KROM

KROM

Temel bir mineraldir. Kan şekeri ve insülin düzeylerinin düzenlenmesinde önemlidir.Kolesterol düzeylerinin dengelenmesini sağlar.

POTASYUM

POTASYUM

Potasyum, sodyum ve klor ailesinden elektrolit yapıda bir elementtir. Elektrolittir çünkü suda elektrik iletir. Sodyum ve klor hücre dışında ,potasyum ise daha çok hücre içinde yer alır.

BAKIR

BAKIR

Eser bir elementtir.Demir ve çinkodan sonra en fazla bulunan eser elementtir.Tüm vücutta 75-100mg bulunur.En fazla karaciğerde bulunur.

ÇİNKO

ÇİNKO

Çinko bir mikromineraldir.Vücutta 50mg dan az bulunur. Genetik aktiviteyi düzenler.Genlerin sağlıklı çalışmasını sağlar.

SELENYUM

SELENYUM

Selenium,bir mikromineraldir.Vücutta toplam 50mcg bulunur. Vücudu oksijen hasrından korur(anti oksidandır).Tiroid bezinin fonksiyonlarını destekler.

MANGANEZ

MANGANEZ

Manganez eser bir mineraldir.En fazla kemiklerde olmak üzere vücutta,25-30mg manganez bulunur. Enzimlerin işleyişi için gereklidir.

Besin Destekleri

Besin Destekleri

Bu gruptaki takviyeler,vücudun işleyişinde vitaminler gibi önemli rol alırlar.Genellikle bazı gıdalarda bolca bulunurlar.

KOLİN

KOLİN

Kolin, B vitamini ailesinin en yeni üyesidir.Hücre zarını korur,sinir iletimini sağlar,vücutta homosistin birikimini önler,kronik iltihabı azaltır.

GLUTAMİN

GLUTAMİN

Glutamin(glutamik asit veya glutamat) diğer amino asitlerden üretilen bir aminoasittir.Temel bir aminoasittir. Bazı durumlarda vücutta yeteri kadar üretim yapılamaz.

 

Forum Köşemiz