Temel Besinler

LİFLİ BESİNLER

LİFLİ BESİNLER

Lifli gıda sağlıklı beslenme önerilerinde her en çok konuşulan konulardan birisidir.Kalp hastalıklarının önlenmesinde ve kanserden korunmada önemlidir.

ENZİMLER

ENZİMLER

Enzimler sonlarına gelen ‘’–az ‘’ eki sayesinde kolayca anlaşılabilir Sindrim enzimleri -proteinlerin, yağların ve karbonhidratların sindirimi için vücudumuzda bulunan özel enzimlerdir.

LİPOİK ASIT

LİPOİK ASIT

Lipoik asit bir besin çeşididir.Karbonhidrat ve yağ metabolizmasında önemlidir.Hücrelerimizin oksijen hasarından korunmasında önemlidir.

KOENZİM Q

KOENZİM Q

Koenzim Q (Ubiquinone) özelikle kalp ve damarlarımızın sağlığı için oldukça önemli bir besindir.Yapısında yer alan kuyruk kısmından dolayı koenzim Q10 olarak da adlandırılır.

OMEGA 3 YAĞ ASİTLERİ

OMEGA 3 YAĞ ASİTLERİ

Doymamış çoklu yağ asididir. Doymuş yağlar(tereyağ,margarin) oda ısısında katıdır.Doymamış yağlar(zetinyağı,ayçiçeği yağı vb) ise sıvıdır.Ayçiçek yağı tekli doymamış yağ asidi içerir.

SİSTİN

SİSTİN

Sülfür içeren bir aminoasittir. Gıdalarda doğal olarak bulunur ve vücut tarafından üretilir. Kimyasalları ve ağır metallerin toksik etkinsi ortadan kaldırır.Hücreleri hasardan korur.

A VİTAMİNİ

A VİTAMİNİ

A vitamininin ana olarak iki formıu bulunmaktadır. Karotenoid formu bitkisel, retinoid formu ise hayvansal kaynaklıdır. Her ikisi de vücut için oldukça önemlidir.

D VİTAMİNİ

D VİTAMİNİ

D vitamini sadece kemiklerin gelişimi için gerekli yağda çözünen bir vitamin değildir.Aynı zamanda vücudun işleyişi için gerekli pek çok sistemde rol alan bir hormondur.

E VİTAMİNİ

E VİTAMİNİ

Vitamin E bir vitamin ailesidir.Tek bir vitamin değildir (tokoferoller, tokotrienoller vb).E vitamini takviyesinde alfa-tokoferol kullanılır.

K VİTAMİNİ

K VİTAMİNİ

Eksikliğinde kolay morarma, ağır adet kanamsı,dişeti kanamaları,burun kanaması,kemik erimesi (osteopeni-osteoporoz),kemiklerde kırılma görülebilir.

 

Forum Köşemiz