Vitaminler

Vitaminler

Vitaminler

Vitaminler, sağlıklı yaşamın vazgeçilmez bir parçası olan organik bileşiklerdir. Vitamin Latince yaşam anlamına gelen “vita” sözcüğünden kaynaklanır.

A VİTAMİNİ

A VİTAMİNİ

A vitamininin ana olarak iki formıu bulunmaktadır. Karotenoid formu bitkisel, retinoid formu ise hayvansal kaynaklıdır. Her ikisi de vücut için oldukça önemlidir.

D VİTAMİNİ

D VİTAMİNİ

D vitamini sadece kemiklerin gelişimi için gerekli yağda çözünen bir vitamin değildir.Aynı zamanda vücudun işleyişi için gerekli pek çok sistemde rol alan bir hormondur.

E VİTAMİNİ

E VİTAMİNİ

Vitamin E bir vitamin ailesidir.Tek bir vitamin değildir (tokoferoller, tokotrienoller vb).E vitamini takviyesinde alfa-tokoferol kullanılır.

K VİTAMİNİ

K VİTAMİNİ

Eksikliğinde kolay morarma, ağır adet kanamsı,dişeti kanamaları,burun kanaması,kemik erimesi (osteopeni-osteoporoz),kemiklerde kırılma görülebilir.

C VİTAMİNİ (Askorbik asit)

C VİTAMİNİ (Askorbik asit)

C vitamini en çok kullanılan ve bilinen suda çözünen bir vitamindir. Hemen hemen tüm memeliler vitamin C sentezi yapılabilir.Fakat insanlar, goriller, şempanzeler, kuşlar, yarasalar vb. hayvanlar kendi vücutlarında bu vitamini sentezleyemezler.

THİAMİN (B1 vitamini)

THİAMİN (B1 vitamini)

B kompleks vitaminlerindendir.B1 vitamini enerji üretiminde rol alır.Her alınan 1000 kalori enerjiyi yakmak için 0.5mg b1 vitamini alınmalıdır.

RİBOFLAVİN (VİTAMİN B2)

RİBOFLAVİN (VİTAMİN B2)

B kompleks vitaminlerindendir.Vücudu oksijen hasarından korur,hücresel enerji üretimini uyarır,diğer B vitaminlerinin kullanımını kolaylaştırır

B3 VİTAMİNİ (NİASİN)

B3 VİTAMİNİ (NİASİN)

B kompleks vitaminlerindendir.Kan şekeri düzeyini dengeler(İnsülin hormonu ile bağlantılıdır). Yağ metabolizmasın dengeler(Önerilen günlük dozların oldukça üzerinde kolesterol düzeyini düşürür).

B5 VİTAMİNİ(Pantotenik asit) )

B5 VİTAMİNİ(Pantotenik asit) )

B kompleks vitaminlerindendir.Karbonhidrat ve yağların kullnılabilir enerjiye dönüşümünü sağlar.Böbrek üstü bezlerini destekleyerek stresle başa çıkılmasını kolaylaştırır.

12
 

Forum Köşemiz